Записи

В Маліївцях пригадали епоху романтизму

Перший історичний пікнік у стилі ХІХ століття відбувся у Малієвецькому обласному історико-культурному музеї на початку червня. Учасники пікніку, котрі приїхали з різних міст України, були вбрані за модою, за якою одягалися й представниці шляхетської родини Орловських, котрі тут мешкали. Туристам, котрим пощастило відвідати маєток у ці дні, вдалося наче зазирнути в епоху романтизму і на власні очі побачити, як виглядали дами того часу.

Юні орнітологи вивчали птахів Малієвецького парку

24-28 квітня на базі Малієвецького історико-культурного музею працювала ХХ Всеукраїнська студентська орнітологічна школа-семінар “Орнітофауна та методи її дослідження”. Малієвецький парк є пам’яткою природи національного значення і відноситься до палацово-паркового комплексу – садиби графів Орловських кінця ХVIII, площею близько 18 га. За 235 років з моменту закладення парку в ньому сформувалася власна надзвичайно багата екосистема, тож […]

Турсезон-2023 відкрито!

19 квітня в Малієвецькому обласному історико-культурному музеї вперше відбулося офіційне відкриття туристичного сезону, провідною темою якого стане “Ретрит у Малієвецькому маєтку”.
В рамках події відбулась презентація проєкту «З Волині на Поділля», що передбачає співпрацю та взаємну промоцію між музеями в Маліївцях, Меджибожі і Самчиках. Щоб заохотити туристів відвідати кожен із цих об’єктів, було створено акційні квитки, які можна придбати в одному з музеїв на відвідування двох інших. Так, наприклад, відвідавши Маліївці, можна придбати квитки зі знижкою в 20% (тобто, за 40 грн.) на відвідання Меджибожа чи Самчиків. Акційним квитком можна скористатися у будь-який зручний час протягом 2023 року.

“Жива історія” в малієвецькому маєтку (+відео)

«Кінь – це невід’ємний елемент життя шляхетського маєтку» – із такою позицією виступив Малієвецький музей на конференції «Експериментальна археологія і жива історія в Україні», що відбулася 23-24 березня на базі Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник, за сприяння міжнародної асоціації EXARC. Конференція зібрала близько 80 науковців, дослідників і реконструкторів історії, котрі поділилися власним досвідом експериментів у сфері […]

Коні в Малієвецькому маєтку наприкінці XVIII- на поч. ХХ ст.

Досліджуючи шляхетські маєтки в Україні, науковцям доводиться стикатися із ситуацією, що склалася внаслідок ста років панування радянської влади: це передусім знищення великої кількості самих маєтків та їх інфраструктури, майже повна втрата інформації про історію і устрій цих маєтків та долі їхніх власників, дискредитація самого стану аристократії. В роки Незалежності повернувся інтерес до цього пласту культурної […]

Коні в маєтку Орловських сьогодні

Чи можливо якісно дослідити і наочно показати життя шляхетського маєтку, якщо не спробувати відтворити господарство і спосіб життя його колишніх власників? Тож у нашому музеї було вирішено запровадити один із важливих компонентів господарства – конюшню. Такий успішний приклад ми можемо побачити, наприклад, у палацовій резиденції Любомирських і Потоцьких у Ланьцуті, де чудово збережені й музеєфіковані […]

Подільське кохання Шопена

Перший день весни – день романтики, бо ж саме 1 березня 1810 року народився найромантичніший композитор – Фридерик Шопен. І уявіть собі, у Шопена є романтичний зв’язок із нашим Поділлям. А якщо точніше – із подільською шляхтянкою Дельфіною Потоцькою. Дельфіна була онучкою фундатора Малієвецького палацу Яна Онуфрія Орловського. Вона з батьками жила у палаці в […]

Рік музею крізь призму війни. Переселенці

Найперший рік роботи щойно створеного Малієвецького музею ми починали з ентузіазмом і грандіозними планами, які були зірвані 24 лютого 2022 р. Ми, як і всі українці, пережили страх, заціпеніння, відчай, неймовірний біль. Порятунком стала щоденна праця і взаємна підтримка, допомога нашим співвітчизникам, котрі у перші ж дні опинилися у епіцентрі полум’я війни. До Малієвецького палацу […]

Екскурсоводи: нова місія

Чи на часі сьогодні подорожі і туризм? Чи все ще актуальною професія екскурсовода, після двох років ковідного локдауну і року повномасштабної війни? Саме цими питаннями задавалися учасники круглого столу “Туризм; Виклики VS можливості в умовах війни”, що відбувся 21 лютого з нагоди міжнародного Дня екскурсовода у Галереї мистецтв. Своїм досвідом роботи в умовах війни поділилися […]

Палац обстежили архітектори

16-17 лютого в Малієвецький обласний історико-культурний музей відбулося засідання робочої консультативної групи на тему “Малієвецький палац – сучасний стан та перспективи реставрації”. Метою було детально оглянути палац: як його фасади та парадні зали, так і технічні приміщення, горище і підвали, виявити можливі проблеми (адже будівлі уже виповнилося 235 років), а також розглянути перспективи реставрації та […]

Без світла, але з куражем ;)

Наш молодий музей вкотре привертає увагу медіа, а креативність нашої директорки Анастасії Донець знову створює інфоприводи, цікаві не лише місцевим, а й загальноукраїнським ЗМІ. “Без світла, але з куражем. Як живе наймолодший музей України” – під таким заголовком вийшла стаття Ірини Пустиннікової в “Українській правді”, яку пропонуємо до прочитання. А загалом на нашому сайті можна […]

Толока в Притулівці

5 лютого наші волонтери знову вирушили на толоку – цього разу що нещодавно розвіданого млина Мархоцьких у Притулівці. Млин являє собою досить гарно збережену пам’ятку індустріальної архітектури ХІХ ст., і має частково збережене обладнання. Однак територія навколо нього густо заросла самосівами, тож влітку його годі й розгледіти за зеленню. З початку 2000-х спадщиною Мархоцьких опікується […]

Конференція до Дня Соборності

20 січня наукові співробітники Малієвецького обласного історико-культурного музею долучилися до VII Всеукраїнської науково-практичної конференції “День Соборності: історико-політологічні дискусії”, що відбулась у Хмельницькому інституті МАУП і зібрала широке коло учасників з усієї України.

У палаці Орловських коляда

9 січня до Малієвецького музею з колядою завітали вчителі та діти з місцевої школи. Хоча настрій цьогоріч у всіх не надто святковий, і на жаль, не вдалося влаштувати такого великого різдвяного концерту, як торік, однак усміхнені й дзвінкоголосі колядники з різдвяною зіркою подарували і радісний настрій, і надію на те, що світло переможе темряву, а […]

Експедиція до старих мурів Поділля

5 січня співробітники у друзі Малієвецького музею вирушили у першу цього року, а загалом традиційну експедицію старими селами Поділля.

Цього разу вибір впав на Притулівку – колишню вотчину легендарного графа Редукса, засновника і володаря Миньковецької держави – Ігнація Сцибор-Мархоцького.

Резиденція Святого Миколая у Маліївцях

У Маліївцях цьогоріч напередодні Різдва, з ініціативи Малієвецького музею, вперше запрацювала резиденція Святого Миколая.

Дітлахи мали змогу і з Миколаєм поспілкуватися, і виготовити власноруч оригінальні саморобки: різдвяний віночок і козу-колядницю.

МАСОНИ, АЛХІМІЯ, ЕЛІКСИР КОХАННЯ

На початку грудня у нашому музеї відбулась прем’єра нічної театралізованої екскурсії “Масони, алхімія, еліксир кохання”.

Це видовищне дійство побудоване не лише на основі історії самого палацу та його власників – родини Орловських, але й дає змогу познайовитися із видатними і дуже неординарними постатями нашого славного Поділля, зануритися в таємничу атмосферу нічного палацу, побувати на шляхетському балу, скуштувати магічного еліксиру і отримати неповторні враження від підсвіченого вогнями Малієвецького водоспаду.

Маєток Орловських

Палацовий комплекс розташований на схилах р.Ушки і разом з парком займає площу 18 га. До складу комплексу первісно входили палац, господарський будинок, художня огорожа, міст на під’їзді, флігель (не зберігся) та парк із парковими спорудами, а пізніше (1900 р.) – водонапірна вежа з оглядовим майданчиком та флагштоком.

Головний будинок з оранжереєю та флігелем споруджено в 1788 р. польським шляхтичем Яном Онуфрієм Орловським за проектом архітектора Доменіко Мерліні (за свідченням останнього власника маєтку Кс.Орловського).

Співпраця з Хмельницьким національним університетом

2 листопада відбулась зустріч директорки Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасії Донець з високим представництвом Хмельницького національного університету: ректором Сергієм Матюхом, проректором з науково-педагогічної роботи Віктором Лопатовським, завідувачем кафедри екології та біологічної освіти Наталею Міроновою.

Таємниці малієвецького монастиря

Монастирський комплекс у Маліївцях має давню історію, що тягнеться з давньоруських часів.

🏛 Перші письмові свідчення про нього знаходимо у краєзнавчому нарисі Олександра Пшездецького 1841 р., де описується покинутий на той час василіянський монастир на березі річки Ушки навпроти палацу, і високий водоспад на 48 стоп, струмінь якого прикриває дві видовбані у скелі печери, з вівтарями і скульптурами святих.

Волонтери розчистили старий арковий міст

22 жовтня волонтери Малієвецька спадщина і «Удріївці – Відродження» з Володимир Кузьмінський розчистили старий кам‘яний арковий міст в селі Маліївці, неподалік Малієвецький обласний історико-культурний музей.

Пленер єднання в Маліївцях

7 жовтня з нагоди Міжнародного дня художника на Поділлі, на базі Малієвецького обласного історико-культурного музею відбувся спільний пленер за участі митців та художніх музеїв Хмельницької та Донецької областей.

Мистецьке дійство, що об’єднало тринадцять митців зі сходу й заходу України, ініціювало керівництво Хмельницького обласного художнього музею та Донецького обласного художнього музею (м.Краматорськ)

Співпраця з кам’янецьким університетом

18 жовтня було укладено договір про співпрацю Малієвецького обласного історико-культурного музею з Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка.

Співпраця передбачає спільні наукові, мистецькі та освітні проєкти.

Лихоліття більшовицько-нацистського терору на Поділлі у документах і кінохроніках (відео)

Сьогодні, коли Україна переживає чергову агресію з боку росії, до нас особливо гучно промовляють документи з іменами і цифрами сторічної давності, коли наші землі стали жертвою терору спершу більшовицької росії, а згодом нацистської німеччини. Кадри кінохроніки не залишають байдужими.

Малієвецький музей відзначив першу річницю

30 вересня Малієвецький обласний історико-культурний музей відзначив перший рік своєї роботи.

До програми заходів увійшли: брифінг для змі про досягнення колективу установи, відкриття спільної з ДАХО виставки «Маліївці. Історія в документах.», науково-краєзнавча конференція «Шляхетна Україна. Матеріальна та духовна культура”. Настрою учасникам додавав камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії.

Запрошуємо дослідників на конференцію!

30 вересня 2022 р. на базі Малієвецького обласного історико-культурного музею відбудеться науково-краєзнавча конференція “Шляхетна Україна. Матеріальна та духовна культура”, приурочена до першої річниці заснування нашого музею. Запрошуємо до участі досвідчених та молодих дослідників.

Бузковим Маліївцям – бузковий путівник

23 серпня наш музей презентував свій перший путівник по Маліївцях! Книгу видано спільно з креативною агенцією «Рута», автором тексту і більшості фото виступив давній друг і популяризатор Малієвець Дмитро Полюхович, редакторкою – старша співробітниця музею Наталія Ярова, а дизайн книги створила дизайнерка видавництва Тетяна Ричкова. Придбати путівник можна в музеї.

Українські сади в Маліївцях

20 серпня в Малієвецькому обласному історико-культурному музеї, до Дня Незалежності, відбулося відкриття виставки робіт художниці Анни Сушарник-Кравець «І стане раєм дім мій, на моїй землі». Виставка пані Анни про те, якою красивою є українська земля у люблячих руках, про красу душі і спосіб бачити прекрасне у темні часи. Анастасія Донець, директорка музею наголосила на тому, […]

У парку знайдено загадкові руїни

Чергову знахідку виявлено на території Малієвецького маєтку – циліндричної форми камені, складені у вигляді сегментів.

Одна з неймовірних, але цікавих версій – що це підземний хід, який, імовірно, з’єднував графський палац Орловських із парком.

Музей тепер співпрацює з обласним архівом

3 серпня між Державним архівом Хмельницької області та Малієвецьким обласним історико-культурним музеєм підписано угоду про співпрацю.

Першим кроком співпраці стала передача музею копій документів з історії с. Маліївець.

В палаці – кінопоказ від “Бруківки”

30 липня у палаці Орловських відбувся благодійний показ кращих фестивальних короткометражних фільмів України 2017-2022 років від Міжнародного кінофестивалю “Бруківка”, який було проведено до Дня Державності України.

18 квітня – День пам’яток історії та культури

18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури. Особливо гостро актуальність збереження пам’яток відчувається зараз, через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Саме об’єкти історії, освіти і культури стали головними мішенями загарбників: школи, музеї, архітектурні пам’ятки. Тобто, все, на чому базується сама українська ідентичність. […]