Історія музею

Малієвецький обласний історико-культурний музей було зареєстровано 29 вересня.

Історія його створення розпочалася восени 2020 року. З того моменту, коли де факто перестав функціонувати Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Світанок». Санаторій розміщувався в стінах розкішної садиби кінця 18 ст, котру збудувала польська родина Орловських.

Орловські залишили Поділля перед революцією 1917 р., а більшовицька влада використовувала маєток, як лікарню, а потім – як дитячий санаторій. Попри суперечливі моменти і повне ігнорування історичної цінності архітектурного комплексу, санаторій все ж залишався його хранителем.

З початком карантинних обмежень санаторій закрили, працівників почали звільняти, коштів на опалення не виділили. В грудні 2020 року громадські активісти почали бити на сполох а громадська організація «Малієвецька спадщина» організувала волонтерську толоку, на якій небайдужі люди заготовили дрова для опалення палацу.

На активний волонтерський рух відреагувала обласна влада, почалися перемовини з активістами волонтерського руху, вивчення ситуації, і, з подання голови обласної адміністрації Сергія Гамалія, 8 квітня 2021 року сесія Хмельницької обласної ради проголосувала про створення комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей».

Реєстрація музею відбулася 29 вересня 2021 року, з 1 січня 2022 року музей відкрив свої двері відвідувачам, зі структурою в складі трьох наукових співробітників, двох музейних доглядачів, директора, бухгалтера і трьох сторожів.

Музей чекає Вас щодня, без вихідних, з 8.00 до 20.00