Екскурсоводи: нова місія

Чи на часі сьогодні подорожі і туризм? Чи все ще актуальною професія екскурсовода, після двох років ковідного локдауну і року повномасштабної війни? Саме цими питаннями задавалися учасники круглого столу “Туризм; Виклики VS можливості в умовах війни”, що відбувся 21 лютого з нагоди міжнародного Дня екскурсовода у Галереї мистецтв.

Своїм досвідом роботи в умовах війни поділилися фахівці Малієвецького обласного історико-культурного музею, Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”, досвідчені кам’янецькі екскурсоводи, котрі гідно витримали цей удар і розкрили нові можливості своєї діяльності.

  • Наші екскурсії стали іншими,- відзначає директорка Малієвецького музею Анастасія Донець. – Минула історія війн і жорстокості вийшла за межі легенди і перестала бути «страшилкою», щоб розважити туриста. Реальність війни змінює наративи. Дасть Бог, ми повеземо екскурсії в Бахмут і Маріуполь – як на місця військового подвигу. Зараз це звучить дико. Але хіба не те саме ми робимо в Хотині та Чигирині? Хіба віддаль часу нівелювала подвиг, жах і біль? Ні. Просто тепер ми з більшою повагою і обережністю говоритимемо про минуле.

Сьогодні екскурсоводи відзначають, що екскурсії стали чимось значно більшим, ніж просто розважальними чи навіть культурно-просвітницькими подіями. Це і психотерапія для тих, хто пережив страхіття війни і під вибухами покинув свій дім, можливо, втратив рідних. Це і донесення “живої” історії до людей зі сходу, котрі зазнали величезного ментального впливу “русского міра”. Це плекання природного патріотизму – через пізнання рідної землі, розкриття її цінності і унікальності у дуже простій і популярній формі – це подорожі красивими і цікавими місцями і захопливі розповіді екскурсовода.