Подільське кохання Шопена

🌿 Перший день весни – день романтики, бо ж саме 1 березня 1810 року народився найромантичніший композитор – Фридерик Шопен.

🌿 І уявіть собі, у Шопена є романтичний зв’язок із нашим Поділлям. А якщо точніше – із подільською шляхтянкою Дельфіною Потоцькою.

🌿 Дельфіна була онучкою фундатора Малієвецького палацу Яна Онуфрія Орловського. Вона з батьками жила у палаці в Мурованих Курилівцях (який є близнюком Малієвецького палацу), і, мабуть, нерідко гостювала у свого дідуся в Маліївцях.

🌿 Дівчинка була винятково вродливою і талановитою. Вона вільно володіла французькою, чудово малювала, грала на клавікордах і захоплювала своїм співом. Пізніше французький художник Ежен Делакруа писав: “Мені рідко коли доводилося зустрічати когось настільки досконалого”.

🌿 Опустивши подробиці вкрай невдалого заміжжя Дельфіни з Мечиславом Потоцьким та її втечі від чоловіка-аб’юзера до Парижу, зазначу, що на цей час у Парижі саме зібрався весь цвіт шляхетського товариства, і серед них – молодий піаніст і композитор Фридерик Шопен.

🌿 Він давав приватні уроки гри на фортепіано, і Дельфіна стала його учиницею. І звісно, між цими двома прекрасними талановитими людьми спалахнула іскра. Шопен присвятив Дельфіні декілька творів, серед яких вальс “Хвилинка” і фортепіанний концерт F minor оp. 21.

🌿 Чи був це справжній роман, чи їх стосунки залишилися платонічними? Це досі не відомо. Їхні листи доволі пікантні – але таким уже був стиль спілкування у романтичному ХІХ столітті 😘.

🌿 Дельфіна і Шопен були улюбленцями товариства, тож вони обоє поринули у вир нових романів, залишившись друзями до кінця життя.

🌿 А коли Шопен тяжко захворів, Дельфіна, як добра подруга, була з ним у найважчі дні та підтримувала його, аж до самої смерті 17 жовтня 1849 р. , граючи на фортепіано і співаючи його улюблені пісні.

🌿 Дельфіна Потоцька залишила слід у європейській культурі як “Муза польського романтизму”. Вона надихала художників, композиторів і поетів, котрі присвячували їй свої твори.

🌿 Шопен же належить до пантеону найвидатніших композиторів усіх часів і народів. І сьогодні дуже гарна нагода насолодитися його безсмертними хітами 👏👏👏