18 квітня – День пам’яток історії та культури

18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури.

Особливо гостро актуальність збереження пам’яток відчувається зараз, через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Саме об’єкти історії, освіти і культури стали головними мішенями загарбників: школи, музеї, архітектурні пам’ятки. Тобто, все, на чому базується сама українська ідентичність.

З початком цієї війни особливо гостро усвідомилися втрати минулих ста років нищення нашої історичної пам’яті. І тим ціннішими є вцілілі пам’ятки, та навіть руїни, котрі слугують тими матеріальними свідченнями, з яких, наче з окремих пазликів, складається цілісне полотно історії нашого народу.

Маєток Орловських у Маліївцях – унікальний збережений шляхетський маєток на Поділлі, з-поміж десятків цілком знищених і забутих. Велика удача і заслуга і активної громади, і волонтерів, і влади, що у цьому маєтку встигли ще до повномасштабного вторгнення створити Малієвецький обласний історико-культурний музей. Тепер ця пам’ятка дає нам можливість досліджувати, відроджувати і повертати втрачену історію шляхетських маєтків і загалом аристократії на українських землях, що допомагає розвінчати міфи про суто селянську, кріпацьку чи козацьку історію України.

Лише знаючи і цінуючи своє минуле, можемо впевнено вибудовувати своє майбутнє як сильна й незалежна держава, рівна серед рівних у колі європейських держав.