Маліївці. Історія у документах і фото
30 вересня, з нагоди першої річниці свого заснування, Малієвецький обласний історико-культурний музей, спільно з Державним архівом Хмельницької області, презентували банерну виставку “Маліївці. Історія у документах і фото”.
Ідея цієї виставки полягає в тому, що кожен документ, кожне фото здатне донести до наступних поколінь часточку історії. Оці дев’ять стендів проводять глядача через триста років: від початку ХVIII ст. і до наших днів.

В її основу лягли документи, що зберігаються в Державному архіві Хмельницької області і проливають світло на різні аспекти й різні періоди історії села Маліївці. Зокрема, щодо укладу й діяльності чоловічого монастиря та церкви на території села; щодо маєтку родини Орловських та самих членів цієї родини; щодо драматичних періодів революції, сталінського терору та періоду німецької окупації.
При підготовці виставки використано також історичні видання, зокрема “Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета” 1890-1891 рр., де міститься докладний опис церкви і монастиря. Архівні документи “”Клірові відомості” та “Сповідальні відомості”, а також історичні фото дають змогу дізнатися ще більше подробиць про їхню діяльність та їх вигляд.
У дослідженні історії Малієвецького маєтку та родини Орловських важливими джерелами є знайдені в обласному архіві справи з інвентаризації майна Орловських, справи спадкування й застави, електрифікації маєтку. Також використано газети початку ХХ ст., документи і фото з цифрових архівів Польщі (Ягеллонської цифрової бібліотеки та бібліотеки Інституту Мистецтва Польської академії наук (ІS PAN)), з тематичних сайтів.
Справа репресованого мешканця с.Підлісний Мукарів Олександра Беднаровського, розстрільні списки 10 березня 1938 р., листівки, написані маліївчанами-остарбайтерами своїм рідним – усі ці документи розповідають про найтрагічніші сторінки нашої історії – період сталінського терору і Другої Світової війни.
Повоєнний період, створення обласного дитячого тубсанаторію “Світанок” представлений фотографіями 50-80-х років із власної збірки музею, натомість віхи становлення і перший рік діяльності Малієвецького обласного історико-культурного музею (2021-2022 рр.) відображено у фото і в документах уже нового часу – скріншотах із повідомлень у соцмережах і публікацій в електронних медіа.
Запрошуємо до перегляду!